Samochód zastępczy z OC sprawy przysługuje wielu poszkodowanym po kolizji lub wypadku drogowym. To, na jak długo otrzymamy auto, nie jest już takie oczywiste. Okres ten jest różny w zależności od rodzaju szkody.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – w jakich sytuacjach przysługuje?
Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy. Ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszty wypożyczenia pojazdu w przypadku:
szkody całkowitej,
szkody częściowej.
W zależności od tego, z jakim rodzajem uszkodzenia pojazdu mamy do czynienia, okres użytkowania samochodu zastępczego będzie różny.
Jak długo można mieć auto zastępcze po szkodzie częściowej?
Szkoda częściowa występuje wtedy, gdy samochód nadaje się do naprawy. W takich sytuacji poszkodowany otrzyma samochód zastępcy z OC sprawcy na cały okres naprawy własnego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że auto otrzymamy tylko na czas, w którym nasz pojazd będzie pod opieką mechanika. Z samochodu zastępczego możemy korzystać podczas:
oczekiwania na kosztorys,
oczekiwania na zamówione części niezbędne do naprawy,
oczekiwania w kolejce do naprawy,
faktycznej naprawy auta,
w czasie niezbędnym do odbioru samochodu.
Oznacza to, że ubezpieczyciel musi kierować się faktycznym, a nie tylko technologicznym czasem naprawy samochodu. Jeśli ubezpieczyciel nie zgodzi się na pokrycie kosztów samochodu zastępczego przez cały okres naprawy, możemy także wypożyczyć samochód na własną rękę, a następnie rozliczyć się z towarzystwem ubezpieczeniowym za pomocą faktury. Jednak w tym przypadku musimy zrobić to rozważnie, by uniknąć dopłaty. Najważniejsze, by wypożyczyć samochód tej samej klasy, której jest uszkodzony pojazd.
Przykładowo: nasz uszkodzony Fiat Punto oczekuje na naprawdę. Jeśli wypożyczymy Toyotę Corollę, ubezpieczyciel może pełnoprawnie odmówić pokrycia całości kosztów wynajmu. Wynika to z różnych stawek obowiązujących za wynajem pojazdów należących do różnych klas. Warto zapoznać się wcześniej z zestawieniem samochodów, by uniknąć ewentualnej dopłaty.
Aby dowiedzieć się więcej o tym jak działa usługa wynajmu samochodu zastępczego z oc sprawcy zajrzyj tutaj https://samochod-zastepczy.info
Samochód zastępczy z OC sprawy po szkodzie całkowitej – na jak długo przysługuje?
Ile można korzystać z samochodu zastępczego, jeśli doszło do szkody całkowitej? Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. W 2013 roku Sąd Najwyższy uchwalił przepisy, zgodnie z którymi poszkodowany może korzystać z auta zastępczego od dnia jego uszkodzenia, aż do momentu, w którym będzie mógł kupić nowy pojazd. Najczęściej za ten moment uważany jest dzień wypłaty odszkodowania.
Warto jednak wiedzieć, że odpowiedzialność ubezpieczyciela nie kończy się w momencie, w którym na koncie poszkodowanego znajdą się pieniądze z polisy. Jeśli występują uzasadnione powody, dla których poszkodowany nie może kupić nowego samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe musi pokrywać kosztu wymajmy samochodu zastępczego.
Wynajmując samochód warto znać kody ACRISS, a więc międzynarodową klasyfikację ułatwiającą proces wynajmu auta, także w prywatnych celach w standardowych wypożyczalniach samochodowych. Więcej o ty czym są kody acriss i jak działają znajdziesz tutaj https://samochod-zastepczy.info/kody-acriss.
Kiedy samochód zastępczy nie przysługuje?
Towarzystwo ubezpieczeniowe musi pokryć koszty szkody wynikającej z kolizji bądź wypadku drogowego. W kosztach tych mieści się zarówno naprawa samochodu poszkodowanego, jak i wynajem auta zastępczego. Istnieją określone przypadki, w których nie przysługuje nam samochód zastępczy. Kiedy nie możemy na niego liczyć? W sytuacji, gdy:
mamy dwa samochody, które użytkujemy naprzemiennie,
uszkodzone auto było wykorzystywane sporadycznie.
Co ważne, ubezpieczyciel nie może powołać się na te przepisy w takich przypadkach:
gdy poszkodowany ma dwa pojazdy i ten, który uległ uszkodzeniu jest wykorzystywany przez nas, a drugi pojazd przez np. naszą małżonkę do codziennych dojazdów do pracy,
gdy w mieście działa komunikacja publiczna i według ubezpieczyciela poszkodowany może jeździć np. autobusem.
Warto zapoznać się ze wszystkimi warunkami wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawy przed skorzystaniem z tej usługi, by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień.