System daje pacjentowi informację na temat możliwych przyczyn występujących u niego odchyleń w wynikach badań oraz rekomendację na temat dalszego postępowania – o technologii LabTest Checker opowiada nam dr hab. n. med.…
Plotki
-
-
Kryzys kadrowy i kolejki w prywatnym systemie. Anna Rulkiewicz: jesteśmy gotowi kształcić więcej lekarzy
5 maja 2023Kolejki do lekarzy specjalistów i braki kadrowe to dziś problem całego systemu. – W prywatnej ochronie zdrowia są kolejki, ale wciąż dużo mniejsze niż w publicznej – zastrzega Anna Rulkiewicz,…
-
Polskie szpitale są narażone na ataki hakerskie. To ostatni dzwonek, żeby się na nie przygotować — przestrzega Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu ds. cyberbezpieczeństwa oraz były wiceminister zdrowia. W rozmowie z nami krytykuje też…
-
Jak wygląda praca lekarza rodzinnego w małej miejscowości? – Inaczej niż w mieście – przyznaje dr Michał Sutkowski, który, choć mieszka w Warszawie, pracuje w przychodni na wsi. – W…
-
Ta specjalizacja ma prawie 30 lat. "A lekarz rodzinny wciąż nie jest postrzegany jako specjalista"
2 marca 2023– Docelowo dążymy do tego, żeby w POZ pracowali wyłącznie specjaliści medycyny rodzinnej – mówi dr Tomasz Sobalski, prezes Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Przypomina również…
-
Prof. Antczak: Uproszczenie systemu zlecania i wykonania szczepień zwiększy wyszczepialność
17 grudnia 2022– W skostniałym systemie szczepień, jaki obowiązuje teraz w Polsce, zwykły człowiek musi odwiedzić nawet trzy miejsca, żeby się zaszczepić. Najpierw idzie po receptę, później do lekarza po kwalifikację, wreszcie…
-
Prof. Dudek: Zabiegi wykonywane z dowolnej odległości od sali operacyjnej stają się rzeczywistością
6 sierpnia 2022W 2023 roku będzie możliwe przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów kardiologicznych i kardiochirurgicznych na odległość. Pacjent w jakimś zakątku świata przejdzie zabieg przy użyciu robota sterowanego przez specjalistę znajdującego się w innym…
-
To pierwszy i jedyny w Polsce Lung Cancer Unit – Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca
1 sierpnia 2022Pacjenci i eksperci czekają na wdrożenie w polskim systemie opieki nad chorymi z rakiem płuca Lung Cancer Unitów, od dawna zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wdrożenie się opóźnia, ale pierwszy, pionierski…
-
Prof. Kułakowska: część pacjentów z SM jest leczona nieskutecznie. "Wyjściem złagodzenie kryteriów"
27 kwietnia 2022Istnieje grupa chorych ze stwardnieniem rozsianym (SM), u których terapia pierwszoliniowa okazuje się na pewnym etapie leczenia nieskuteczna. Restrykcyjne kryteria nie pozwalają jednak na szybkie włączenie leczenia drugoliniowego, co grozi…
-
Największy wpływ na pogłębiający się niedosłuch o charakterze czuciowo-nerwowym, czyli tzw. odbiorczym mają: narażenie na hałas, leki ototoksyczne i urazy głowy – wylicza prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Laryngologii USK…